71 785 56 26

Pon-Pt: 9:00 - 20:00

ul. Prudnicka 2A Wrocław

Zadzwoń

71 785 56 26

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00 - 20:00

Profilaktyka

Sugerowani specjaliści:

higienistka Małgorzata Gamrat 

test

Tylko od nas samych zależy, jak długo będziemy się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem. Naszym pacjentom uświadamiamy, że codzienna właściwa higiena jamy ustnej jest koniecznym warunkiem utrzymania zdrowych zębów do końca życia.
W Dental4U wykwalifikowane higienistki stomatologiczne doradzają dużym i małym pacjentom, jak najlepiej dbać o zęby.

Poza odpowiednim dbaniem o nasze zęby w warunkach domowych raz na pół roku zaleca się wykonanie profesjonalnych zabiegów profilaktycznych w gabinecie. Zaliczają się do nich skaling, piaskowanie oraz fluoryzacja zębów.

SKALING

Skaling to zabieg polegający na usunięciu twardych złogów tworzących się przez mineralizację płytki nazębnej – tzw. kamienia nazębnego. Tendencja do tworzenia się kamienia jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi, w dużym stopniu uwarunkowanymi składem śliny – wysoko zmineralizowana sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia. Bardzo istotne są nawyki dietetyczne. Spożywanie pokarmów bogatych w cukry lub skrobię, picie dużych ilości kawy i herbaty czy palenie tytoniu znacząco przyspieszają odkładanie się kamienia. Pozostając na zębach, szczególnie poddziąsłowo, kamień doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia. W efekcie następuje zanik przyzębia i odsłonięcie korzeni zębów zwane paradontozą.

Najczęściej zaleca się przeprowadzanie skalingu raz na pół roku. W naszym gabinecie zabieg ten wykonujemy skalerami ultradźwiękowymi japońskiej firmy NSK. Istota działania skalera ultradźwiękowego polega na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Drgania te przenoszone są na specjalną końcówkę roboczą, która przyłożona do zęba przenosi drgania na jego powierzchnię sprawiając, że kamień nazębny bardzo łatwo pęka i odpada. Po skalingu wykonuje się polerowanie zębów przy pomocy szczoteczki i pasty(polishing) lub piaskowanie. W razie potrzeby, u pacjentów z dużym stanem zapalnym dziąseł, zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

PIASKOWANIE ZĘBÓW

Piaskowanie zębów jest zabiegiem polegającym na usunięciu z powierzchni zębów osadu, powierzchniowych przebarwień oraz płytki nazębnej. Wykorzystuje się do tego strumień specjalnego stomatologicznego piasku o różnych smakach (wiśniowym, cytrynowym, miętowym, porzeczkowym) pod dużym ciśnieniem. Piaskowanie zębów najczęściej stanowi uzupełnienie zabiegu skalingu. Piaskarka czyści trudno dostępne miejsca, których lekarz dentysta nie jest wstanie wyczyścić przy pomocy skalera oraz szczoteczki i pasty. W naszym gabinecie zabiegi piaskowania zębów są wykonywane przez wykwalifikowane higienistki przy użyciu piaskarek renomowanej firmy NSK.

FLUORYZACJA

Fluoryzacja, czyli pokrycie zębów preparatem fluorowym, jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. W gabinecie dentystycznym stosowane są produkty o znacznie podwyższonym stężeniu fluoru w stosunku do tych stosowanych samodzielnie w domu, czyli past do zębów czy płynów do płukania. Przewaga fluoryzacji profesjonalnej nad fluoryzacją domową wynika również ze znacznie wydłużonej podaży fluoru. Zabieg ten najkorzystniej jest wykonać po skalingu i piaskowaniu zębów. Fluoryzacja może być przeprowadzana już u najmłodszych dzieci – gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne.

Fluoryzację zębów u dzieci powinno przeprowadzać się raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy.

HIGIENA JAMY USTNEJ

Jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty i polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół wypełnień, koron, czy mostów. Należy skupić się na dokładnym szczotkowaniu wszystkich partii zębów według następującego schematu:

  1. Czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych
  2. Czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych
  3. Czyszczenie powierzchni żujących

Przy okazji wizyty chętnie odpowiemy na Twoje pytania i przeprowadzimy instruktaż szczotkowania!