
Utrata jednego zęba w wyniku zaawansowanej próchnicy lub urazu mechanicznego to często coś zupełnie niespodziewanego, a zatem źródło szoku. Rozległe braki zębowe są natomiast rezultatem długofalowo rozwijających się zmian chorobowych. W przypadku obydwu scenariuszy nie musisz godzić się z radykalną zmianą wizerunku i estetyki uśmiechu. Jednym z rozwiązań są implanty zębów. Dowiedz się więcej o tej metodzie.
Spis treści
- Kiedy warto rozważyć leczenie implantologiczne?
- Jak przebiega wszczepienie implantu?
- Rodzaje prac protetycznych na implantach
- Jak przygotować się na wszczepienie implantów zębowych?
- Implanty Wrocław – dlaczego warto wybrać nasz gabinet?
- Opinie
- Kontakt
Kiedy warto rozważyć leczenie implantologiczne?
Implanty zębowe to rekomendowana przez specjalistów nowoczesna metoda trwałej odbudowy uśmiechu. Osadzone na implantach uzupełnienie protetyczne uzyskuje stabilne podparcie bez ryzyka przesunięć i podrażnień dziąseł.
Wysoka efektywność leczenia wynika ze zjawiska osteointegracji, czyli zdolności połączenia się implantu z ludzką kością, do której jest on wprowadzony.
Brzmi dość skomplikowanie i może kojarzyć się z zawiłą procedurą oraz szeregiem wizyt i zabiegów? W praktyce jednak, warto zapamiętać kilka kluczowych dla Ciebie informacji.
- Implant zębowy to zamiennik korzenia utraconego zęba. W Twojej jamie ustnej jest niewidoczny, ponieważ wprowadza się go do kości. Do niego przymocowana jest korona protetyczna, czyli estetyczna odbudowa zęba. Sam implant wyglądem przypomina śrubkę.
- Zgodnie z obecną wiedzą to złoty standard uzupełnienia braków zębowych.
- Tak zwane wszczepy śródkostne (najczęściej wykonane z tytanu) stymulują tkankę kostną, a to z kolei zapobiega jej zanikaniu.
Implanty stomatologiczne warto zatem rozważyć, jeśli chcesz odzyskać atrakcyjny wygląd uśmiechu, a jednocześnie bardzo zależy Ci na wysokiej estetyce, wieloletnich rezultatach i łatwości użytkowania. Uzupełnienie braków zębowych za pomocą implantów jest polecane zarówno w przypadku rozległych braków, bezzębia, jak też u osób z pojedynczą luką.
Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na to rozwiązanie? O implant zęba dbasz dokładnie tak, jak o własne zęby. Cykliczne kontrole i przestrzeganie zasad higienicznych są równie oczywiste, jak w przypadku naturalnego uzębienia.
Jeśli myśl o protezie zębowej (stałej lub wyjmowanej każdego dnia) wzbudza w Tobie niechęć – implanty zębowe to sposób, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Z przyczyn wizualnych i zdrowotnych.
Jak przebiega wszczepienie implantu?
Wizja metamorfozy uśmiechu za pomocą implantów zębowych może wiązać się z szeregiem zapytań, ponieważ jest to zabieg chirurgiczny.
Rzeczywiście, leczenie braków zębowych tą techniką wymaga pewnych procedur, ale jednocześnie stanowi szansę uzyskania harmonijnego, symetrycznego i zadbanego uśmiechu.
Zabieg wszczepiania implantu zębowego można podzielić na kilka etapów, które zapewniają trwałość i bezpieczeństwo wykonanej metamorfozy:
- Wstępna konsultacja – lekarz ocenia stan uzębienia i kości szczęki na podstawie badań, takich jak tomografia komputerowa.
- Przygotowanie kości – w przypadku nieprawidłowych warunków kostnych może być konieczna regeneracja kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej.
- Wszczepienie implantu – zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Implant zębowy, czyli tytanowy filar, umieszcza się w miejscu korzenia utraconego zęba.
- Proces gojenia – w przypadku dziąsła trwa do kilku tygodni, natomiast proces integracji implantu z kością to zazwyczaj 6 miesięcy. Na ten czas stosowane jest tymczasowe uzupełnienie protetyczne, dlatego nie musisz obawiać się defektów estetycznych w jamie ustnej.
- Mocowanie korony protetycznej – po zakończeniu procesu gojenia na wszczepiony implant zakładana jest korona porcelanowa, która doskonale imituje naturalny ząb.
W naszym gabinecie stomatologicznym we Wrocławiu podczas implantacji stosujemy nowoczesne narzędzie – szablon implantologiczny. To specjalistyczne nakładki, które umożliwiają dokładne umieszczenie implantu w zaplanowanym miejscu. Wszystko to odbywa się z użyciem zaawansowanego oprogramowania, z wykorzystaniem wyników wcześniej wykonanych badań obrazowych.
Dlaczego to dobre rozwiązanie? Nakładki zapewniają:
- precyzyjne przeprowadzenie zabiegu według planu,
- minimalizację inwazyjności – bez cięcia i szycia,
- skrócenie czasu zabiegu i gojenia,
- komfort pacjenta i możliwość założenia natychmiastowej tymczasowej odbudowy.
Wiele osób rozważających leczenie wstrzymuje się z podjęciem decyzji ze względu na obawę przed bólem lub powikłaniami.
Uspokajamy. Podczas zabiegu, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom chirurgii stomatologicznej, stosowane jest znieczulenie miejscowe. To nie placebo, a realna eliminacja przykrych wrażeń w trakcie procedury. Możesz czuć się pewnie.
Druga wątpliwość dotyczy rekonwalescencji. Pamiętaj, że specjalista powie Ci o wszystkich kwestiach związanych z higieną i pielęgnacją oraz trybem życia, dzięki czemu unikniesz problemów.
W przypadku gojenia dziąseł, to raptem kilkudniowy etap wymagający większego zaangażowania i poświęcenia, ale biorąc pod uwagę długofalowe rezultaty, warto stosować się do zaleceń.
To właśnie czas rekonwalescencji wpływa na skuteczność całego przedsięwzięcia, dlatego dbaj o siebie i pamiętaj, że jesteś pod opieką specjalisty. O wszystko możesz zapytać lekarza, który Cię prowadzi.
Rodzaje prac protetycznych na implantach
Na implantach zębowych można osadzić różne prace protetyczne, takie jak:
- korony protetyczne – idealne do uzupełnienia pojedynczego brakującego zęba,
- mosty na implantach – stosowane w przypadku bezzębnych odcinków,
- protezy na implantach – stabilne rozwiązanie dla całego uzębienia i funkcjonalności Twojego narządu żucia.
Jak przygotować się na wszczepienie implantów zębowych?
Tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, ważne jest odbycie pierwszej konsultacji przed rozpoczęciem procedury implantologicznej. Lekarz zapyta Cię o choroby, przyjmowane leki oraz alergie i tryb życia. Ponadto zleci badania obrazowe. Wszystkie możesz wykonać na miejscu – w naszym gabinecie.
Aby zapewnić powodzenie zabiegu, należy także:
- Wyeliminować używki,
- Wykonać higienizację i przegląd stomatologiczny (zdrowie dziąseł i jamy ustnej to podstawa udanego leczenia implantologicznego).
- Odstawić niektóre leki (w porozumieniu ze specjalistą, jeśli zaleci taki krok).
Pamiętaj, że o wszystkim możesz porozmawiać z lekarzem, który odpowie na pytania, przedstawi zalecenia i rozwieje wątpliwości.
Rodzaj uzupełnienia | Trwałość | Komfort użytkowania | Estetyka |
Protezy ruchome | Średnia | Mogą powodować obtarcia | Umiarkowana |
Mosty na naturalnych zębach | Wyższa, zależna od zębów | Wymagają opracowania zdrowych tkanek | Bardzo dobra |
Implanty zębowe | Mogą posłużyć przez lata | Naturalne odczucia, jak w przypadku zębów własnych | Bardzo wysoka |
Implanty Wrocław – dlaczego warto wybrać nasz gabinet?
Podjęcie decyzji o wstawieniu implantu zęba wymaga zdobycia wiedzy na temat metody, przeanalizowania potrzeb, oczekiwań oraz skonsultowania się ze specjalistą. To zupełnie naturalne. Warto jednak wziąć pod uwagę korzyści, jakie wiążą się z odbudową pełnego uśmiechu z pomocą implantów.
To nowoczesna metoda, która pozwala na trwałe odtworzenie naturalnych warunków w jamie ustnej, bez konieczności wykonywania dodatkowych codziennych rytuałów, co ma miejsce chociażby w przypadku tradycyjnych protez ruchomych.
Zabieg przeprowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów to sposób na odzyskanie pewności siebie i atrakcyjnego wizerunku w długofalowej perspektywie, co zaowocuje w Twoich relacjach zawodowych oraz prywatnych.
Komfort spożywania posiłków wpłynie z kolei na Twoje dobre samopoczucie każdego dnia. Brak konieczności wyjmowania protezy i eliminacja ryzyka obtarć sprawią, że na co dzień w ogóle nie będziesz myśleć o obecności implantów w jamie ustnej.
Zapraszamy na konsultację, by wspólnie zaplanować odbudowę Twojego uśmiechu. Implanty zębowe to inwestycja w zdrowie, komfort i pewność siebie.