
Na pierwszy rzut oka obecność przebarwień na zębach to przede wszystkim defekt natury estetycznej. W rzeczywistości jednak pożółkły uśmiech oznacza obecność kamienia nazębnego, który może zwiastować rozwój stanów chorobowych w przyszłości. Aby do tego nie dopuścić wystarczy świadomie dbać o pielęgnację jamy ustnej w domowych warunkach oraz zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne i higienizację zębów w gabinecie stomatologicznym.
Spis treści
- Lepiej zapobiegać niż leczyć - postaw na higienizację zębów!
- Profesjonalna higienizacja zębów – jakie zabiegi wykonują nasze higienistki?
- Skaling - usuwanie kamienia nazębnego
- Piaskowanie zębów
- Polerowanie zębów
- Lakierowanie i lakowanie
- Jak dbać o zęby po zabiegu higienizacji jamy ustnej?
- Profilaktyka stomatologiczna w Dental4You
- Opinie
- Kontakt
Lepiej zapobiegać niż leczyć – postaw na higienizację zębów!
Zadbany uśmiech to oznaka Twojego zdrowia. Kondycja uzębienia ma ogromny wpływ na homeostazę organizmu. Brzmi skomplikowanie? W praktyce oznacza, że brak procesów chorobotwórczych w jamie ustnej jest ważnym ogniwem utrzymania równowagi ogólnoustrojowej.
Biorąc pod uwagę tryb życia, częste przebywanie poza domem i niemożność dokładnego wyczyszczenia zębów w ciągu dnia (np. gdy jesteś w pracy), trudno jest samodzielnie wyeliminować zagrożenia związane z rozwojem stanu bakteryjnego. W okolicy punktów stycznych zębów gromadzą się resztki pokarmowe, które są pożywką dla drobnoustrojów próchnicotwórczych, co prowadzi do powstania ubytków w dłuższej perspektywie.
Płytka nazębna już po kilku godzinach zamienia się w niemożliwy do samodzielnego usunięcia twardy kamień. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej w ciągu dnia – po każdym posiłku. Postaw na precyzję nitkowania zębów, ponieważ to resztki pokarmowe w trudnodostępnych miejscach (zwłaszcza bruzdach trzonowców) są czynnikiem etiologicznym chorób uzębienia.
Prawidłowa higiena jamy ustnej to jednak nie wszystko. Fundamentem jest higienizacja zębów. Zabieg ten odgrywa więc istotną rolę w profilaktyce stomatologicznej, wyróżnia się dużą skutecznością, a jednocześnie jest nieinwazyjny i bezbolesny.
Wystarczy jedna wizyta w gabinecie, aby usunąć twardy i nieestetyczny kamień nazębny oraz powierzchniowe osady, przywracając naturalną biel uśmiechu. Tak dokładny i widoczny efekt możesz uzyskać tylko i wyłącznie pod okiem specjalisty. Domowe metody z zastosowaniem zakupionych samodzielnie preparatów nie tylko nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, ale mogą też zaszkodzić strukturze szkliwa. Zdecydowanie nie warto więc decydować się na takie ryzyko.
Jakie procedury prowadzą do eliminacji nagromadzonego kamienia nazębnego i osadów?
Profesjonalna higienizacja zębów – jakie zabiegi wykonują nasze higienistki?
Higienizację zębów można podzielić na kilka etapów, a każdy z nich pełni określoną rolę i jest integralną częścią procesu przywracania optymalnego środowiska w jamie ustnej. To także czas, w którym zdobywasz cenną dla Ciebie wiedzę z zakresu profilaktyki. Higienistka stomatologiczna przedstawia zalecenia dotyczące techniki szczotkowania, a także dopasowuje odpowiednie preparaty, których właściwości odpowiadają indywidualnym potrzebom Twojego uzębienia.
Skaling – usuwanie kamienia nazębnego
Kamień nazębny powstaje w wyniku procesu wapnienia płytki bakteryjnej. Dzieje się tak za sprawą soli mineralnych zawartych w Twojej ślinie. W kontakcie z osadem, bakteriami oraz resztkami pożywienia doprowadzają one do powstania blaszek twardego kamienia nazębnego, który jest niemożliwy do usunięcia w trakcie codziennej rutyny higienicznej.
Nowoczesny skaling polega na usuwaniu złogów kamienia za pomocą skalera generującego fale ultradźwiękowe. Procedura jest neutralna dla szkliwa, nie powodując naruszenia jego struktury. Jest zalecana w ramach profilaktyki, ale również stanowi fundament leczenia, jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę przyzębia. Regularne wykonywanie skalingu zapobiega rozwojowi patologicznych procesów zapalnych, a także jest niezbędnym etapem przed wykonaniem zabiegów stomatologii estetycznej (takich jak np. wybielanie zębów).
Niektórzy rezygnują z tej części zabiegu w obawie przed bólem, ale w rzeczywistości nie ma powodu do niepokoju. Doświadczona higienistka manewruje skalerem w taki sposób, by ograniczyć ryzyko wystąpienia dokuczliwych objawów. Gdyby jednak – w wyniku usuwania dużej ilości złogów – pojawił się nieznaczny dyskomfort, będzie on miał charakter przemijający, a więc szybko o nim zapomnisz.
Piaskowanie zębów
Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny polegający na usunięciu osadów nazębnych, przebarwień i płytki bakteryjnej z powierzchni zębów za pomocą strumienia wody, powietrza i specjalnego proszku czyszczącego. Wykorzystuje się do tego urządzenie zwane piaskarką, które działa precyzyjnie, nie uszkadzając szkliwa. Zabieg jest szczególnie skuteczny w czyszczeniu trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.
Polerowanie zębów
Jeśli szkliwo ma chropowatą strukturę, staje się środowiskiem sprzyjającym osadzaniu zanieczyszczeń. To typowa tendencja, jeśli zmagasz się z refluksem lub w sytuacji, gdy w trakcie codziennej higieny stosujesz pasty ścierne lub zbyt mocno dociskasz szczoteczkę do uzębienia. Aby temu zaradzić, w ramach przedostatniego etapu higienizacji, Twoje zęby są pokrywane specjalnym preparatem i polerowane przy pomocy szczoteczki elektrycznej. W rezultacie uśmiech nabiera naturalnego blasku.
Lakierowanie i lakowanie
Fluoryzacja zębów wzmacnia szkliwo i uodparnia je na działanie kwasów. Zabieg ten znosi także nadwrażliwość. Jest więc cenną barierą ochronną, która zabezpiecza jamę ustną przed drobnoustrojami.
Stałym elementem wizyty higienizacyjnej jest instruktaż higieny jamy ustnej wraz z doborem akcesoriów.
Jak dbać o zęby po zabiegu higienizacji jamy ustnej?
Odwiedzając nasz gabinet stomatologiczny otrzymasz od dyplomowanej higienistki szczegółowy instruktaż dbałości o jamę ustną. Dowiesz się także, jakie są zalecenia bezpośrednio po wykonaniu zabiegu higienizacji.
Kluczowe kwestie, to przestrzeganie białej diety (wystarczy unikać produktów barwiących, a w szczególności kawy, herbaty, czekolady i przetworów pomidorowych).
Profilaktyka stomatologiczna w Dental4You
To, w jaki sposób dbasz o uzębienie i cały swój organizm na co dzień, jest fundamentem zdrowia zębów, ale pamiętaj, że niezbędnym dopełnieniem tej rutyny są zabiegi profilaktyczne. Dlatego warto do pielęgnacji podejść systemowo. Cykliczne przeglądy i higienizacja powinny być zatem punktem wyjścia w dyskusji o profilaktyce stomatologicznej i kreowaniu atrakcyjnego uśmiechu.
Chcesz wzmocnić efekt higienizacji i rozjaśnić kolor zębów bez konieczności przestrzegania białej diety i wykonywania dodatkowych procedur w domowych warunkach? Czeka Cię ważna uroczystość lub spotkanie biznesowe i zależy Ci na tym, by już na jednej wizycie osiągnąć oczekiwany rezultat? Możemy połączyć standardowy zabieg higienizacji z technologią rozjaśniania BlancOne click. Zyskaj estetyczny uśmiech i poczuj się pewnie pod opieką specjalistów, dla których dynamicznie rozwijająca się dziedzina stomatologii jest prawdziwą pasją.