
Zainfekowanie zęba mlecznego na pozór może wydawać się problemem ograniczonym do przestrzeni jamy ustnej. Tymczasem rozrost bakterii jest czynnikiem szkodliwym dla całego organizmu, zarówno w przypadku próchnicy zębów mlecznych, jak i stałych. Aby do tego nie dopuścić wystarczy pilnować regularnych wizyt kontrolnych i dbać o codzienne nawyki. Dowiedz się, jaki jest zakres stomatologii dziecięcej i na co zwrócić szczególną uwagę w kontekście zdrowia zębów Twojej pociechy, aby zapewnić jej zdrowy uśmiech na wiele lat.
Spis treści
- Dlaczego zęby mleczne są tak ważne?
- Próchnica zębów mlecznych – jak jej zapobiegać?
- Jak stomatolog dziecięcy może pomóc?
- Nie musisz więc robić tego na własną rękę!
- Kiedy udać się do stomatologa dziecięcego?
- Stomatolog dziecięcy Wrocław
- Opinie
- Kontakt
Dlaczego zęby mleczne są tak ważne?
Krąży mylne przekonanie o tym, że próchnica wieku dziecięcego nie stanowi problemu, ponieważ zęby mleczne i tak wypadną. W rzeczywistości jednak, pojawienie się ubytków w pierwszych latach życia człowieka ma wpływ na zdrowie jego jamy ustnej w długofalowej perspektywie. Dlatego o uśmiech należy dbać już od momentu pojawienia się mleczaków.
Istnieje korelacja pomiędzy kondycją pierwszych zębów dziecka a funkcjonalnością jego układu stomatognatycznego w przyszłości. Ponadto zęby mleczne:
- Umożliwiają prawidłowe żucie i mówienie.
- Utrzymują miejsce dla zębów stałych.
- Wpływają na rozwój szczęki.
W sytuacji, gdy ze względu na zaniedbany stan jamy ustnej i rozwinięcie próchnicy dojdzie do koniecznej ekstrakcji, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo rozwoju wad zgryzu.
Poza tym, w przypadku choroby, zęby przestają spełniać swoją zasadniczą rolę. Dziecko nie spożywa swobodnie różnorodnych potraw i twardych składników, bo odczuwa wówczas silne dolegliwości bólowe. To z kolei przyczynia się do ograniczeń dietetycznych i rezygnacji z wartościowych pokarmów.
Próchnica zębów mlecznych – jak jej zapobiegać?
Jednym z mitów dotyczących zdrowia jamy ustnej w okresie dzieciństwa jest pogląd, że rozwój ubytku w mleczakach to tylko kwestia czasu i nie da się tego zjawiska uniknąć.
Próchnica zębów, czyli przewlekła zakaźna choroba bakteryjna, jest powszechnym problemem wśród najmłodszych pacjentów, ale można jej skutecznie zapobiec łącząc zasady higieny, zdrową dietę i cykliczne badania kontrolne u stomatologa.
Warto pokazywać maluchowi, w jaki sposób szczotkować zęby samodzielnie, ale pamiętaj, aby ten proces wspomagać manualnie i każdorazowo weryfikować rezultaty. Dbałość o stan uzębienia dziecka może wydawać się żmudnym procesem, ale jest to dużo mniej skomplikowany ciąg działań niż w przypadku zdiagnozowania pierwszych stanów zapalnych.
Przegląd stomatologiczny wykonany przez specjalistę doskonale znającego specyfikę pracy z małoletnim pacjentem, jest znacznie mniej angażującym przedsięwzięciem niż w razie konieczności leczenia kanałowego lub wykonania ekstrakcji.
W przypadku zębów mlecznych, aby jak najdłużej utrzymać ich prawidłowy stan w jamie ustnej dziecka, rozwiązaniem są regularne konsultacje. Jeśli obawiasz się niechęci malucha lub wręcz oporu z jego strony, zastosuj metodę małych kroków.
Opowiedz o pracy stomatologa
Dostosowując narrację do poznawczych zdolności dziecka
Przećwicz scenariusz wizyty
W formie zabawy w znanym, bezpiecznym, domowym środowisku
Nie strasz
Pod żadnym pozorem nie strasz malucha stomatologiem („Jeśli nie umyjesz zębów, to będzie trzeba je borować!”)
Istotą całego przedsięwzięcia jest zbudowanie pozytywnego wizerunku lekarza, a także zgromadzenie pierwszych pozytywnych doświadczeń związanych z przebiegiem konsultacji. W tym celu odbywają się tzw. wizyty adaptacyjne, podczas których specjalista nie przeprowadza żadnych zabiegów, ale oswaja malucha ze specyfiką gabinetu. Pokazuje przybory, które dziecko może dotknąć, pomaga umyć zęby za pomocą specjalnej szczoteczki elektrycznej i (co oczywiste) do niczego nie zmusza.
Podczas wizyty adaptacyjnej nie odbywają się żadne procedury, ale jeśli dziecko jest na to gotowe, może być wykonany przegląd stomatologiczny. Cykl konsultacji ma za zadanie stworzyć przestrzeń do dalszych spotkań bez uczucia lęku i zniechęcenia. To klucz do skutecznej strategii profilaktycznej w zakresie zdrowia jamy ustnej w wieloletniej perspektywie.
Jak stomatolog dziecięcy może pomóc?
Stomatologia dziecięca to obszerna dziedzina, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem próchnicy oraz edukacją w zakresie zdrowia zębów. W ramach działań zapobiegawczych wykonujemy:
- Lakowanie (wypełnianie bruzd trzonowców w celu uniknięcia rozwoju choroby w miejscach podatnych na działanie bakterii),
- Lakierowanie zębów (fluoryzacja jest nieinwazyjną procedurą, która chroni szkliwo zębów przed działaniem produktów kwaśnych oraz drobnoustrojów),
- Higienizacja (nie każdy o tym wie, ale u dzieci z powodzeniem można przeprowadzać zabieg skalingu, który polega na eliminacji kamienia nazębnego).
Kiedy jednak zdiagnozujemy u malucha próchnicę, wdrażamy odpowiednie procedury lecznicze, takie jak: - Wypełnianie ubytków,
- Ekstrakcja (w skrajnych przypadkach, kiedy jest to nieuniknione, usuwamy zainfekowany ząb, aby nie doszło do zakażenia pozostałych, zwłaszcza sąsiednich).
Zdrowie zębów dziecka jest wynikiem Twojej współpracy z naszymi specjalistami oraz efektem konsekwentnych działań w warunkach domowych. Brzmi jak wymagające przedsięwzięcie? Wystarczy, że podejdziesz do tematu w sposób kompleksowy, ale bez presji. Obserwuj malucha i pamiętaj też, że niektóre reakcje niechęci na wizytę w gabinecie stomatologicznym można rozwiązać interdyscyplinarnie.
Nie musisz więc robić tego na własną rękę!
Niekiedy paniczny lęk oznacza dentofobię. Wówczas pomoże psycholog dziecięcy. Brak zgody na wszelkie badania fizykalne wewnątrzustne może być też spowodowany pewnymi zaburzeniami integracji sensorycznej. W takiej sytuacji wspierająca będzie konsultacja z terapeutą SI, który stwierdzi ewentualną nadwrażliwość na bodźce i zaleci konkretne ćwiczenia w formie zabawy.
W naszym gabinecie stomatologicznym we Wrocławiu stomatolog dziecięcy oferuje kompleksową opiekę, od wczesnego wykrywania próchnicy po leczenie zębów mlecznych i stałych.
Dzięki nowoczesnym metodom, takim jak kolorowe wypełnienia, leczenie staje się przyjazne dla najmłodszych. Regularne wizyty kontrolne pozwalają także na szybkie wykrycie wad zgryzu i zapobieganie poważniejszym problemom, które mogą wpłynąć na zdrowie zębów stałych.
Kiedy udać się do stomatologa dziecięcego?
Adaptację warto zaplanować już w momencie, gdy zaczynają wyrzynać się zęby mleczne – zwykle około 6 miesiąca życia dziecka. Wczesne wizyty u dentysty dziecięcego pozwalają zminimalizować ryzyko przedwczesnej utraty zębów mlecznych, a także uczą dziecko, że gabinet stomatologiczny to miejsce, gdzie można czuć się bezpiecznie.
Regularne przeglądy stomatologiczne co 6 miesięcy są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i wczesnego wykrywania chorób zębów mlecznych.
Zapisz malucha na wizytę w gabinecie stomatologicznym zwłaszcza wtedy, gdy zaobserwujesz niepokojące objawy. Jeśli maluch skarży się na ból zęba lub widać przebarwienia i plamy na powierzchni szkliwa, udaj się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę i wdroży odpowiednie postępowanie.
Wielu rodziców obawia się, że dziecko doświadczy bólu podczas leczenia ubytków. Nowoczesne formy znieczulenia eliminują ryzyko dyskomfortu. Leczenie próchnicy jest zatem skuteczną i jedyną formą eliminacji bólu w momencie, gdy choroba mocno daje się we znaki.
Stomatolog dziecięcy Wrocław
Przedwczesna utrata zębów mlecznych ma negatywne konsekwencje dla warunków zgryzowych w jamie ustnej. Ponadto zaniedbane zęby dziecka staną się przyczyną kompleksów i niechęci do okazywania spontanicznej radości – zwłaszcza w wieku nastoletnim, kiedy budowanie wizerunku jest niezwykle ważne.
Pamiętaj, że nie musisz wyłącznie samodzielnie troszczyć się o zdrowie jamy ustnej pociechy. Zaufaj specjalistom, którzy znają całe spektrum rozmaitych problemów uzębienia i wiedzą, jakie rozwiązania dopasować, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Dbaj także o swoją higienę jamy ustnej, ponieważ w ten sposób dajesz dziecku przykład.
Dobrym pomysłem są wspólne wizyty stomatologiczne. Wykonując przegląd w obecności dziecka pokazujesz mu, że jest to w pełni bezpieczny proces.