
Niektóre dolegliwości bólowe są na pozór mylnie interpretowane jako objaw określonych chorób. Tymczasem możesz zmagać się z zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego, co nigdy dotąd nie zostało u Ciebie zdiagnozowane. Prawidłowe rozpoznanie pozwala na wdrożenie skutecznego postępowania, często nieinwazyjnego i opartego na fizjoterapii. Dowiedz się, jak przebiega leczenie zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, aby wyeliminować problem i swobodnie funkcjonować.
Spis treści
- Co to są zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego?
- Przyczyny zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego
- Objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach stawu skroniowo-żuchwowego
- Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego
- Umów się na konsultację
- Opinie
- Kontakt
Co to są zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego?
Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z czaszką i umożliwia wykonywanie podstawowych ruchów, takich jak otwieranie i zamykanie ust, żucie pokarmów i mówienie.
Zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego obejmują dysfunkcje biomechaniczne oraz stany zapalne, które wpływają na jego prawidłową codzienną pracę. Dolegliwości związane z tym obszarem mogą znacznie obniżyć komfort życia, utrudniając codzienne czynności i powodując przewlekły dyskomfort.
Przyczyny zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego
Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego może mieć zróżnicowane podłoże. Często wynika z nieprawidłowych warunków zgryzowych. Dzieje się tak, ponieważ zaciskanie zębów oraz zgrzytanie (bruksizm) prowadzą do przeciążeń w obrębie narządu żucia.
Urazy mechaniczne, na przykład powstałe w wyniku wypadków, również mogą być przyczyną dolegliwości. Inny istotny czynnik stanowią zmiany zwyrodnieniowe, związane z procesem starzenia się lub schorzeniami ogólnoustrojowymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów.
Bardzo często pomijaną przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania żuchwy jest stres, powodujący napięcie mięśni twarzy. Nieprawidłowe nawyki posturalne także determinują nasilenie problemu.
Wyeliminowanie dolegliwości bólowych jest zatem ściśle powiązane z trafną diagnostyką. Ta zaś może być przeprowadzona wyłącznie u specjalisty. Wielu pacjentów słysząc o fizjoterapii stomatologicznej odczuwa szereg wątpliwości, ponieważ dawniej niewiele mówiono o nieprawidłowościach występujących w tym obszarze. W praktyce jednak, terapia indywidualnie dopasowana u odpowiedniego specjalisty pozwala przywrócić pełny zakres ruchu narządu żucia i poprawić Twoje samopoczucie.
Objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach stawu skroniowo-żuchwowego
Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą manifestować się różnymi objawami. Ból w obrębie żuchwy, skroni, głowy czy twarzy jest jednym z najczęstszych symptomów. Możesz odczuwać trudności z otwieraniem ust, sztywność mięśni twarzy lub słyszeć trzaski, klikanie czy przeskakiwanie w stawie podczas ruchów żuchwy. Często towarzyszą im również szumy uszne.
U niektórych pacjentów pojawia się trudność w przełykaniu śliny lub zmęczenie mięśni żucia podczas jedzenia i mówienia. Objawy mogą nasilać się w sytuacjach stresowych lub po długotrwałym napięciu mięśniowym.
To źródło dużej frustracji, którego występowania nie sposób zignorować. Dolegliwości pogarszają codzienną jakość funkcjonowania i mogą być źródłem stresu oraz obniżeń nastroju. Nie warto więc odkładać perspektywy leczenia na później, ponieważ w porę wdrożone działania, dzięki Twojej systematyce, przyniosą wyczekiwane rezultaty.
Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego
Skuteczne leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego wymaga kompleksowego podejścia. Pierwszym krokiem jest diagnostyka celem rozpoznania problemu i szynoterapia , która pozwoli na relaksację mięśni i wycofanie dolegliwości bólowych, wraz z tym terapia manualna i fizjoterapia.
Po zakończonym etapie rehabilitacji można podjąć decyzję o leczeniu ortodontycznym lub leczeniu protetycznym w celu utrwalenia rezultatów rehabilitacji przeprowadzonej podczas szynoterapii.
W zależności od stopnia zaawansowania problemu stosuje się różne metody terapeutyczne.
Terapia manualna to nieinwazyjny sposób zmniejszenia napięcia mięśniowego i poprawy zakresu ruchomości stawu. W przypadku większych nieprawidłowości zgryzu może być konieczne leczenie ortodontyczne. Służy ono eliminacji zaburzenia zwarcia obydwu łuków zębowych i odciąża staw.
W wielu przypadkach wystarcza fizjoterapia. Szyny relaksacyjne, indywidualnie dopasowane do Twojego zgryzu, redukują napięcie w obrębie stawu, chronią strukturę szkliwa i przeciwdziałają ścieraniu lub kruszeniu zębów.
Niektórzy obawiają się, że leczenie zaburzeń ze strony stawu skroniowo-żuchwowego będzie długotrwałe lub uciążliwe. W tym miejscu warto zaznaczyć, że brak działania spowoduje, że dolegliwości będą długotrwałe i dużo bardziej odczuwalne. Terapia jest zatem szansą zmiany niekorzystnych warunków pracy narządu żucia, by przynieść ulgę i wyeliminować ból. Rezultaty są więc warte tego zaangażowania, nawet jeśli pojawią się w nieco dalszej perspektywie.
Dyskomfort w stawie skroniowo-żuchwowym pociąga za sobą szereg konsekwencji i może doprowadzić do rozchwiania zębów oraz ich późniejszej utraty. Dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych jest zatem ważnym sygnałem, którego nie powinno się ignorować.
Wystarczy systematyka we współpracy ze specjalistą, aby wprowadzić zdrową rutynę w codziennym życiu, chroniąc zgryz na długie lata.
Umów się na konsultację
Rozwój nowoczesnej stomatologii sprawia, że coraz więcej dolegliwości można leczyć w sposób kompleksowy, uwzględniając nieoczywiste spektrum objawów. Być może od dłuższego już czasu borykasz się z dolegliwościami, których etiologię przypisuje się do zupełnie innych obszarów.
Szumy uszne są badane u laryngologa, ale przyczyna wciąż jest nieznana? Bóle głowy weryfikuje neurolog, ale nie wskazuje żadnej choroby? Drażliwość i coraz częstsze zaburzenia nastroju sugerują o problemach układu nerwowego?
W rzeczywistości, staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów, który pełni nie tylko bardzo ważną rolę w pracy aparatu mowy, ale może też przysporzyć licznych zmartwień.
Warto więc na liście specjalistów uwzględnić stomatologa i fizjoterapeutę w naszym gabinecie. Obydwie te dyscypliny są dla siebie komplementarne, a to oznacza, że Wasza współpraca zaowocuje znaczną poprawą jakości codziennego życia w długofalowej perspektywie. Zadbaj o zdrowy uśmiech bez bólu.